Site Map Site Map Prospective Students Current Students Alumni Business and Community Contact Us
Home
About SGTC
Admissions
Financial Aid
Catalog/Student Handbook
Programs of Study
Faculty & Staff
On-line Learning
Campus Life
Adult Literacy/GED
Continuing Education
Foundation
space
Academic Calendar
<<
DECEMBER 2014
>>
S
M
T
W
T
F
S

Current News

Subscribe To the SGTC Weekly Newsletter     
Main News Page    

Listing of SGTC June 2010 graduates by city
Over 250 students were recognized for receiving an associate degree, diploma or technical certificate of credit during the South Georgia Technical College Commencement ceremony recently. Listed below are the individuals from this area who were recognized along with their program of study.
Abbeville: Billy Markel Martin, Commercial Truck Driving.

Acworth: Seth Cameron Guthrie, Heavy Equipment Service Technician

Americus: Latrice Monique Carter, Accounting; Gregory Antonis Muff, Adv CAD Operator-Mechanical; Clayton James Cook, Janerio R Pearman, and Wesley S. Smith, Air Conditioning Technology Specialist; Christopher J. Rogers, Air Conditioning Technology; Delvin Markevious Scales, Aircraft Structural Technology; Rodney Deon Green, Auto Collision Repair Technology; Colby Ryan Eason, Auto Electrical/Electronic System; Gregory Antonis Muff, Basic Autocad Specialist; Sheenia T Green, Lashondra Denise Walton and Carolyn Denise Collier, Business Administrative Technology; Mario L Robinson and Clarence Dean Rogers, Commercial Truck Driving; QuintonVolley, Computer Support Specialist; Latrice Monique Carter, Krista Delorn Cooper, Patricia A. Kuehn, and Jamee D Robinson, Computerized Accounting Specialist; April LeAnn Cox and Shannon Marie King, Cosmetology; Karen Lillian Wilkins and Brenda R. Lane, Criminal Justice Technology degree; Joseph Jermore Hawkins, Culinary Arts AAS; Gregory Antonis Muff, Drafter's Assistant; Pamela J Hudson and Jami N McMahan, Early Childhood Care & Education Basic; Shelvia M. Bailey, Shakale Takesh Carter, Lois Jean Kelly, Hiusda Tuvanna Stewart and Demisha Shumeal Williams, Early Child Care & Education Diploma; Tricia Lashun Hall and Shonell C.L. Tanner, Electronics Degree; Jessica L Chambliss, Electronics Technology; Artis Lee Hightower, Johnny Mack, August Jerome Sims, Doreatha Thomas, and Matthew Paul Tyler, Flat Shielded Metal Arc Welder; Jeremy Rashad Fletcher and Terrance Terrell Harper, Gas Metal Arc Welder Fabricator; Gregory Bernard Cutts, Industrial Fluid Power Technician; Na'Porsha Sierra Beason, Brittany Michelle Berryhill, Selena E Black, Latrice M Burton, Asia N Howard, Brandyn L. Jordan, Richard B Loper, Collin J Steele, Carmellia Jane Thomas, Jessica B Thornton and Kierra M Warren, Law Enforcement Specialist; Christopher Phillip Labedz, Marketing Management; Marquis Jerome Jacques, Microsoft Word App Specialist; Kierra Michelle Foster, Yolanda S Jordan, Cynthia A Lewis, Mercedes Jimquitta Miller, Deanna Shantrell Tatum and Darnell Martina Williams, Nail Technician; Latrice Monique Carter, Krista Delorn Cooper, Patricia A. Kuehn, and Jamee D Robinson, Office Accounting Specialist; Terrance Terrell Harper, Christopher L. McAlvain, Overhead Shielded Metal Arc Welding; Latrice Monique Carter, Patricia A. Kuehn and Jamee D Robinson, Payroll Accounting Specialist; Christopher Ian Brunson, Jeremy Rashad Fletcher, Christopher L. McAlvain and Michael W. Taylor, Welding Blueprint Reading; and Christopher Ian Brunson, Welding and Joining Technology;

Ashburn: Tiffany Renae Cross, Medical Assisting;

Bainbridge: Stanley Brandon Weaver, Electrical Lineworker Apprentice;

Bonaire: Steven Wesley Edge, Avionics Maintenance Technology;

Box Springs: Kelly Dean Hudson, Electrical Lineworker Apprentice; Derek Michael Grimsley, Heavy Equipment Service Technology;

Buena Vista: David Michael Touchton, Electronics Technology diploma;

Butler: Amanzie Jenkins, Aircraft Structural Technology diploma;

Byromville: Evan Israel Vasquez, Automotive Technology;

Cataula: John Steven Highnote and Eric Ryan Turnage, Electrical Lineworker Apprentice;

Centerville: Luther Dee Head, Commercial Truck Driving;

Cobb: Calvin Wayne Parker, Flux cored Arc Welder certificate; Quincy Jubrosia Hayes, Overhead Shielded Metal Arc Welding certificate;

Columbus: Miranda R. Pittman, Criminal Justice Technology diploma; Matthew Dudley Cheves, Electrical Lineworker Apprentice;

Comer: Dustin C. Cofer, Heavy Equipment Service Technology;

Cordele: Toni Rae Hoffman, Accounting; Shamika Mechelle Waters, Accounting Degree; Soloman Lorenza Pounds, Air Conditioning Tech Specialist; Elesea Lanet Graham, Business Administrative Technology; Amanda Nicole Harvey, Business Administrative Technology; Angela Deloise Rawls, Business Administrative Technology; Jimmy E. McBryant., Commercial Truck Driving; Linda Marie Pickens, Early Child Care & Education Diploma; Dustin S. Darsey, Electrical Lineworker Apprentice;
Lavitrius Keon Clark and Thomas Stewart Wehlitz, Electronics Technology; Darius Deonita Hawkins, Marketing Management; Shontae Denise Brown and Najwa A Ford, Medical Assisting; Dylan Forsythe, Overhead Shielded Metal Arc Welding; Cayley Lynn Clary, Dakota Brice Dodge, Tamara Angelina Hardison, Taylor Leigh Holmes, Samantha Marie Jordan, Nakeisha Lushun Lewis, Chavez LaTravis Lucas, Joseph Alexander Parks, and Melissa Jordan Perry, Prep Cook; Jasper J Barron, Colby Warren Deal, Johnny Lee Ferguson, Dylan Forsythe, Dontavious Keontae Harvey, Senterrious A Mitchell, Lance Spurling, and Gladys Angela Waters, Welding and Joining Technology;

Cuthbert: Nickolas Charles Cooper, Electrical Construction and Maintenance diploma , Industrial Electrical Technician diploma, and Residential Wiring Technician certificate;

Dawson: James Leonard Barfield, CNC Mill Operator certificate and Machine Tool Technology diploma;

Desoto: Cleveland R. Watts, five welding certificates; Trimeka Lanette Holloway, Early Child Care and Education diploma;

Douglasville: Catherine E. Hayes, Cosmetology;

Ellaville: Takedriah Shauntra Storey, Business Administrative Technology; Earnest J Johnson and Kenneth Martin, Commercial Truck Driving, La'Saun Arvia Hurt, Early Childhood Care & Education Basic; Anthony B Hollis, Electronics Technology; Darrell J. Harbaugh, Flat Shielded Metal Arc Welder, Robert Blake Stringfellow, Flux Cored Arc Welder and Gas Tungsten Arc Welder; Kevin Luke Martin, Heavy Equipment Service Technician; Joshua Michael Lambert, Motorsports Vehicle Technology; Robert Wade Dodson, Welding and Joining Technology, and Robert Blake Stringfellow, Welding and Joining Technology;

Fitzgerald: Anteaumus E. Powell, Welding and Joining Technology diploma;

Fort Valley: David R. Rumph, Commercial Truck Driving;
Franklin Springs: Rhonda Lynn Hale, Marketing Management diploma;

Gibson: Justin Brett McGahee, Electrical Lineworker Apprentice;

Grovetown: Drew Francis Warner, Heavy Equipment Service Technician Degree;

Jonesboro: D’Chaddrick Ishmaile Fletcher, Commercial Truck Driving;

Kathleen: Zandreal J. Blakely, Marketing Management Degree;

Leary: Bobby R. Turner, Industrial System Technology diploma and Basic ELT/Industrial Wiring;

Leesburg: William David Freeman, Air Conditioning Technology; Joshua Brandon Love, Industrial Electrical Technology and Electrical Construction and Maintenance, Leo Thomas Skinner, Motorsports Vehicle Technology;

Leslie: Kevin Patrick Birney, Eddie Lusane, and Micheal J. Wyatt, Flat Shielded Metal Arc Welder;

Marietta: Jacob N. Tillman, Electrical Lineworker Apprentice;

Montezuma: Willie Woolfork, Commercial Truck Driving; Dana Louise Mitchell, Criminal Justice Technology; and Richard Felton, Electronics Technology;

Oglethorpe: Kent D. Reagan, Associate of Applied Science degree in CIS-Networking and Computer Support Specialist; Mime Cecilia Greer, Welding & Brazing Technician certificate;
Perry: Cody Mitchell Dennard, Electrical Lineworker Apprentice:
Pineview: Trieshia Jennell Thornton, Associate of Applied Science Accounting degree;

Pitts: Jackie A. Bolton, Business Administrative Technology diploma and Administrative Support Assistance; Carl Edgar Thompson and Frazier Curtis Thompson, Air Conditioning Tech Specialist; Jonathan Frank Mensching, Industrial Electrical Technology and Electrical Construction and Maintenance; Stanley Edward Rhodes, Welding and Joining Technology;

Plains: Florence Alexander heath, Computer Support Specialist; Terrie B. Smith, Computerized Accounting Specialist, Office Accounting Specialist, and Payroll Accounting Specialist; Tammy M. Daniel and Marvin Hunt, Criminal Justice Technology; Valeria Salazar, Law Enforcement Specialist;

Preston: Willie C. Hightower, Commercial Truck Driving;

Reynolds: Ernest Alan McCullars, Aviation Maintenance Technology;

Richland: Elizabeth AnneDay, Flat Shielded Metal Arc Welder; Kimberly N. Day, Flat Shielded Metal Arc Welder;

Rochelle: Christopher Troy Rolls, Commercial Truck Driving; Elizabeth Pauline Walls, Criminal Justice Degree;

Savannah: Janean I. Strobert, Criminal Justice Technology Degree;

Seville: Misty Ann Kimrey, Criminal Justice Technology Degree;

Shellman: Adam Hill, Commercial Truck Driving;

Sycamore: Michael Weaver, Welding and Joining Technology;

Unadilla: Chetara S. Horn, Accounting;

Vienna: Brentten Robert Laethem, Prep Cook;

Warner Robins: Eric S. Nobles, Electrical Lineworker Apprentice;

Warwick: Patricia Renee Washington, Administrative Support Assistant; Kenneth Darrell Cowart, Air Conditioning Technology Specialist; Patricia Renee Washington, Business Administrative Technology and Medical Billing Clerk;

Out of State: Joseph Robert Warcewicz, Bradenton, FL; Adam Michael Goff, Brandon, MS; Justin Wayne Randolph, Cleveland, TN; James R. Wiggins, Coca, FL; Adam K. Rake, Elkton, FL; Timoth dale Alderidge, Erin, TN; Joseph Ryan Taylor, Haleyville, AL; Mitchell Aaron Maters, Jonesborough, TN; Sylvester Prentiss Bates, Pearl, MS; Chase Simpson, Robertsdale, AL; Ryan Bentley Holbrook, Rutledge, TN; Timothy Edwin Spencer, Silverhille, AL; Jeffrey Michael Arnold, St. Augustine, FL; Lucas Haralson Jordan, Terry, MS; and Robert Lee Rodgers, Yazoo City, MS; Heavy Equipment Service Technology.

Copyright © 2014 South Georgia Technical College. All Rights Reserved
Non-Discrimination Disclaimer

Website Design by Harrison Morgan Design - Web Programming by Chuck Ebbets