Site Map Site Map Prospective Students Current Students Alumni Business and Community Contact Us
Home
About SGTC
Admissions
Financial Aid
Catalog/Student Handbook
Programs of Study
Faculty & Staff
On-line Learning
Campus Life
Adult Literacy/GED
Continuing Education
Foundation
space
Academic Calendar
<<
AUGUST 2014
>>
S
M
T
W
T
F
S

Current News

Subscribe To the SGTC Weekly Newsletter     
Main News Page    

SGTC announces Spring 2014 President's List
South Georgia Technical College President Sparky Reeves announced that the following area students were named to the South Georgia Technical College President’s List for Spring Semester 2014.

In order to qualify for the President’s List, a student must be enrolled full time, be a regular admitted student, be enrolled in a diploma or degree program, and have a 4.0 GPA for that semester’s coursework.

There were 108 students from SGTC’s Americus and Crisp County Campuses who qualified.

Colquitt County: Jacob Alexander Hancock of Doerun, Welding and Joining Technology.

Crisp County: Kate Elizabeth Bean of Cordele, Business Administrative Technology; Lisa Parham Coffey of Cordele, Early Childhood Care and Education; Robert Samuel Curlee of Cordele, Air Conditioning Technology; Patricia D. Dixon of Cordele, Practical Nursing; Tia Monique Edwards of Cordele, Business Administrative Technology; Cynthia Denise Evans of Cordele, Criminal Justice Technology; Jennifer Marie Gibeck of Cordele, Early Childhood Care and Education; Michael C. Hampton of Cordele, Computer Support Specialist; Raymond Edward Haney of Arabi, Welding and Joining Technology; Joyce Marie Heimberger of Cordele, Welding and Joining Technology; Travis G. Henson of Cordele, Computer Support Specialist; Kevin G. Howard of Cordele, Computer Support Specialist; Frederick Jackson of Cordele, Culinary Arts; Brenda Jones of Cordele, Culinary Arts; Vicki Stevenson Keith of Cordele, Criminal Justice Technology; Diana F. Merriewather of Cordele, Culinary Arts; William Scott Mixon of Cordele, Welding and Joining Technology; Kimberlee V. Newbern of Cordele, Accounting; Ieshia Nichole Paul of Cordele, Business Administrative Technology; Dorris William Persall of Cordele, Electronics Technology; Eunice Elaine Pirkle of Cordele, Marketing Management; James H. Porter of Cordele, Culinary Arts; Angela Taylor of Cordele, Computer Support Specialist; Julian H. Taylor of Arabi, Air Conditioning Technology; Jennifer M. Theus of Arabi, Business Administrative Technology; and Jennifer Ann Truman of Cordele, Early Childhood Care and Education.

Decatur County: Garret Lambert of Bainbridge, Electrical Systems Technology.

Dooly County: Alan Brooks Cannon of Vienna, Industrial Systems Technology; Heather Maurine Hatcher of Vienna, Business Administrative Technology; Janay La’Rhyse Hill of Vienna, Culinary Arts; Jeremiah Johnson of Vienna, Marketing Management; Bruce Edwin Kendrick of Unadilla, Electronics Technology; Carla Farmer Revels of Vienna, Cosmetology; Connie Denise Sewell of Vienna, Early Childhood Care and Education; and Stephanie Suggs of Unadilla, Auto Collision Repair Technology.

Dougherty County: Dexter Irvin Smothers of Albany, Auto Collision Repair Technology.

Houston County: Matthew T. Purvis of Bonaire, Electrical Systems Technology.

Lee County: Hannah C. Anthony of Leesburg, Culinary Arts; and Christopher G. O’Neal of Smithville, Air Conditioning Technology.

Macon County: Capres L. Brown of Montezuma, Aviation Maintenance Technology; Joseph Wayne Cazenave of Oglethorpe, Industrial Systems Technology; Shayla Chonette Fulks of Ideal, Early Childhood Care and Education; Shelton Scott Hobbs of Montezuma, Culinary Arts; Neisha C. Hudson of Oglethorpe, Early Childhood Care and Education; Ethan E. Johnson of Oglethorpe, Criminal Justice Technology; Jenilee C. Johnson of Oglethorpe, Culinary Arts; Linda Heath Johnson of Oglethorpe, Horticulture; Ryan T. Johnson of Oglethorpe, Auto Collision Repair Technology; Robert L. Ladd of Montezuma, Criminal Justice Technology; Brianna Netia Quinn of Ideal, Criminal Justice Technology; and Willie F. Roberts of Montezuma, Culinary Arts.

Marion County: Caleb A Chapman of Buena Vista, Electrical Systems Technology; Khadijah Gray of Buena Vista, Criminal Justice Technology; Brent G. Leach of Buena Vista, Aviation Maintenance Technology; and Ashley Spivey of Buena Vista, Early Childhood Care and Education.

McDuffie County: Devin M. Lott of Thomson, Criminal Justice Technology.

Muscogee County: James C. Taunton of Fortson, Aviation Maintenance Technology.

Schley County: Steven J. Brandon of Ellaville, Aviation Maintenance Technology; and Tabetha Jean Williams of Ellaville, Accounting.

Sumter County: Alexandre Anichtchenko of Americus, Aviation Maintenance Technology; Amanda Nicole Arnett of Americus, Criminal Justice Technology; Damitra Baisden of Americus, Culinary Arts; William Tyler Barrett of Americus, Aviation Maintenance Technology; Matthew Tinsley Bowen of Americus, Aviation Maintenance Technology; John Brooks of Americus, Networking Specialist; Raven Seymone Burkes of Americus, Criminal Justice Technology; Linda J. Chambliss of Americus, Early Childhood Care and Education; Lance Charles Cornell of Andersonville, Welding and Joining Technology; Anthony Keith Cripe of Americus, Diesel Equipment Technology; Leanndria C. Davis of Americus, Medical Assisting; Nicholas Malcolm Dayhoff of Americus, Motorsports Vehicle Technology; Jeffrey S. Dickens of Americus, Horticulture; Brandon Richard Ehrler of Americus, Aviation Maintenance Technology; Blake Lewis Hardin of Americus, Welding and Joining Technology; Eric Brandon Harvey of Americus, Computer Support Specialist; Derelle Marcquis Hayes of Andersonville, Aircraft Structural Technology; Martha Johnson Hightower of Americus, Business Administrative Technology; Sha’Kia Johnson of Americus, Aircraft Structural Technology; Lacy Michele Jones of Leslie, Aircraft Structural Technology; Kevin B. Kiphart of Americus, Aviation Maintenance Technology; Kavontae K. Mann of Americus, Computer Support Specialist; Sterlyn Alexander McCullough of Plains, Auto Collision Repair Technology; Demetree Merritt of Americus, Aircraft Structural Technology; Michael Joseph Miller of Americus, Aviation Maintenance Technology; Elizabeth Louise Oliver of Plains, Aviation Maintenance Technology; Megan Raybon of Americus, Business Administrative Technology; Sarah M. Roberts of Andersonville, Cosmetology; Mendy J. Saliba of Americus, Motorsports Vehicle Technology; Dannie Lee Stewart of Americus, Air Conditioning Technology; Lashondia Lakeasha Terry of Americus, Criminal Justice Technology; Nikki Thompson of Andersonville, Cosmetology; Christina Michelle Waters of Americus, Accounting; Wendy Kaye Winters of Americus, Early Childhood Care and Education; and Benjamin Aaron Wisham of Plains, Aviation Maintenance Technology.

Talbot County: Christopher Sean Brown of Box Springs, Electrical Systems Technology; Ronnie Colin Hendricks of Woodland, Heavy Equipment Dealers Service Technology; Leslie Mitchell Morrison of Box Springs, Electrical Systems Technology; and Justin Luke Tyler of Box Springs, Motorsports Vehicle Technology.

Terrell County: Joseph W. Harris of Parrot, Welding and Joining Technology.

Wilcox County: Mandee Margaret Bloodworth of Pineview, Criminal Justice Technology; Eric Allen Britt of Rochelle, Computer Support Specialist; Billy Joe King of Pineview, Motorsports Vehicle Technology; and Joseph Randall Rozar of Pineview, Welding and Joining Technology.

Out of State: Niels C. Akkerman of Kissimmee, FL, Heavy Equipment Dealers Service Technology; Karry A. Cohen of Ladson, SC, Criminal Justice Technology; Jeffrey H. Hughes of Kingsport, TN, Heavy Equipment Dealers Service Technology; and Richard A. Jones of Smyrna, TN, Heavy Equipment Dealers Service Technology.

South Georgia Tech is now registering students for Fall Semester, which begins August 20th, 2014. Open registration and orientation sessions will be held on Tuesday, July 15th and Monday, August 18th. For more information, or to apply to one of SGTC’s over 150 degree, diploma, or certificate programs, call 229.931.2760 in Americus or 229.271.4051 in Cordele.

Copyright © 2014 South Georgia Technical College. All Rights Reserved
Non-Discrimination Disclaimer

Website Design by Harrison Morgan Design - Web Programming by Chuck Ebbets